zakładki

poniedziałek, 28 maja 2018

Co, dlaczego i jak czytam?! Liebster Blog Award

Udostępnij ten wpis:
Pamiętam czasy, gdy nominacje do TAGów tematycznych były na porządku dziennym. Niestety później na długo moda ta odeszła w zapomnienie, aż ostatnio... Przyznaję, że lubię wszelkiego rodzaju nominację, bo jest to dla mnie okazja do poznania nowych blogów jak i poszerzenia informacji o tych już mi znanych. Gdy trafiłam na wpis  Liebster Blog Award u Biblioteki Feniksa i zobaczyłam, że jestem nominowana,  uśmiech nie schodził mi z twarzy. Co ciekawe tym razem będę odpowiadać na pytania dotyczące mojej miłości do książek, a jednocześnie poniekąd też pracy, bo tak wchłonęła mnie branża czytelnicza. 


1.Pamiętasz książkę, dzięki której odkryłeś/łaś swoją miłość do czytania konkretnego gatunku lub czytania w ogóle? Jeśli tak, to jaka ona była?

Swoją przygodę z czytaniem zaczęłam naprawdę bardzo wcześnie i zostało to wymuszone poniekąd warunkami rodzinnymi. Prosto z przedszkola trafiałam do mamy, a właściwie do jej pracy. Już w drodze zahaczałyśmy o bibliotekę. Napisałabym, że miłość do książek wyssałam z mlekiem matki, (bo od zawsze były  one obecne w moim życiu) ale ja z tych butelkowych dzieciaków, więc hm... Zdecydowanie to dzięki mamie sięgam po książki z przyjemnością. To również dzięki niej już w szkole podstawowej zachłysnęłam się Mastertonem i Kingiem, którzy na wiele lat mocno mnie ukierunkowali. Teraz co prawda bliżej mi do reportażu, ale wciąż z rozrzewnieniem wracam do tamtych książek.

2.Gromadzisz książki, czy raczej po przeczytaniu sprzedajesz/oddajesz innym?

Z tym bywa naprawdę różnie. Mam blisko 200 tytułów z którymi wolałabym się nie rozstawać, a które uwiodły mnie treścią lub wydaniem. Inne darzę sentymentem ze względu na autora.  Przez moje ręce przewinęła się jednak masa książek "na raz", które po przeczytaniu zmieniły właściciela  i specjalnie tego nie żałuję. Wierzę, że trafiły do lepszego miejsca :) 

3.Czy w Twojej rodzinie są mole książkowe, czy jesteś w niej jedyną  taką osobą?
Mam to szczęście, że jednak wśród moich bliskich jest sporo osób czytających. Mam z kim porozmawiać o książkach, mam się z kim wymienić. Zawsze też mogę liczyć w tej kwestii na  blogowe koleżanki.

4. Czy czytanie jest Twoją ulubioną rozrywką czy też należy ono do jednej z wielu i znajduje się na dalszej pozycji na liście ulubionych rzeczy?

Zawsze było na jednym z pierwszych miejsc. To nie jest tak, że nie robię innych rzeczy w życiu, ale tak - jeśli wolna chwila i relaks, to bardzo często też książka. 5.Wolisz serię czy pojedyncze tomy?

Tu też nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Jeśli historia mnie wciągnie, to wiadomo, że chciałabym więcej i więcej. Czasami jednak jeden tom jest się  stanie wybronić lepiej niż niejedna seria.

6.Wolisz czytać książki w twardej czy miękkiej oprawie?

Jestem fanką twardych opraw, bo solidniejsze i  zdecydowanie lepiej  wyglądają w półce.

7. Jaka jest najbardziej znienawidzona przez Ciebie książka, której nie poleciłabyś największemu wrogowi?

Na szczęście nie mam ( chyba!) wrogów i do tej pory nie trafiłam też na taką pozycję. Było owszem kilka książek, które dosłownie zmęczyłam, ale wierzę że i one posiadają grono swoich fanów. To kwestia gustu i wypowiadać się o niej nie sposób.

8. Czytasz tylko w domowym zaciszu czy też lubisz to robić wszędzie, gdy tylko masz wolną chwilę?

Ostatnio czytam głównie podczas wypadów na ryby, bo przyjemna sceneria zachęca do takiej aktywności. Często robię to w łóżku po powrocie z pracy, czy w samochodzie tuż przed nią. Nie ma reguły gdzie i kiedy :) 

9.Masz ulubionego autora? Jeśli tak, jakiego?

Ostatnio mocno wkręciłam się w twórczość Łukasza Henela. Jego horrory przypadły mi do gustu na tyle, że w tym roku wybieram się na urlop w Góry Sowie, miejsce w którym rozgrywa się akcja  "Demona". Bardzo podoba mi się  jego umiejętność nawiązywania w swoich utworach do historii Polski.Niestety, gdy autor niezbyt pozytywnie mi się kojarzy np. za sprawą swojej działalności w SM staję się automatycznie uprzedzona do jego twórczości.10.Często zarywasz nocki dla książek?

Zdarza mi się, chociaż rzadziej niż wcześniej. Niestety jest to uwarunkowane pracą do której muszę wstać po 5 rano, a w domu jestem w okolicach 21. Mój leniwy organizm  na dłuższą metę dopomina  się dodatkowej dawki snu. 

11. Czytasz kilka książek jednocześnie czy delektujesz się jedną konkretną?

Należę do grona tych osób, które ciągną jednocześnie kilka różnych historii. Zwykle lawiruję między gatunkami i reportaże czy horrory przeplatam czymś lżejszym. Robię to, bo wiem, że jedna historia byłaby mi się w stanie znudzić. Poza tym czasami fajnie jest móc spojrzeć na daną książkę z perspektywy czasu.  W   tej chwili na tapecie  jest u mnie "Wirus" Mastertona i... "Tajemnice bieszczadzkich roślin" Adama Szarego.NOMINUJĘ ( o ile będziecie chciały wziąć udział) :

1. Skąd w Twoim życiu książki? Kto i kiedy  rozpalił czytelniczą miłość?
2. Czym sugerujesz się przy wyborze lektury: opisem z okładki/ recenzjami/wizualną stroną wydania?
3. Na jakie spotkanie autorskie chciałabyś się wybrać i jakie pytanie zadałabyś danemu autorowi?
4.Książka do której czuję sentyment... ?
5. Najlepszy moment/miejsce na czytanie to... ?
6.Zakładka kupowana czy robiona? ( mile widziane zdjęcie)
7. Ostatnio czytałam świetną książkę i była to... ?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze są Waszą odpowiedzią na moje posty.
Dziękuję za cenne uwagi w nich zawarte, opinie, miłe słowa...
Autoreklama nie jest tu mile widziana.Zawsze odwiedzam blogi osób , które zostawiają coś od siebie;)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia